Uncategorized

Yağ Bezesi Soruları Bilgileri

Yağ bezesi veya lipom nedir?
Lipom yada yağ bezesi, yumuşak dokudan veya bağ dokusundan çıkan tümörler arasında en sık görülen tiptir ve nüfusun % 1’inde görülürler.

Yağ bezesi veya lipom vücudun hangi bölgelerinde bulunur?
Yağ bezesi veya lipomların yarıdan fazlası deri altında yer alır, ancak ayrıca kas içinde, karın boşluğunda, sindirim sistemi organlarında, meme içinde ve kalpte görülebilirler. Bağırsakta yer alan yağ bezeleri (lipomlar), bağırsağın iyi huylu urlarının % 15’ini oluştururlar ve bağırsakta tıkanıklık yada kanama ile belirti verirler.

Yağ bezesi veya lipom hangi hastalıklar ile karışabilir?

Yağ bezelerinin (lipom) ayırıcı tanısında yağ kistleri (kist sebase), liposarkom (habis lipomlar), nörofibroma (sinirlerden köken alan tümörler), epidermoid kist, glomus tümörü, leiomyom, anjiolipom ve apseler yer alır. Yağ kistleri yuvarlak olurlar, ortasında bir nokta ve etrafında hafif kızarıklık olur. Apse durumunda ise o bölgede ağrı, kızarıklık ve şişlik olur ve bazen ateşte yapabilir, çoğu zaman cerrahi olarak boşaltılmaları gerekir.

Yağ bezesi veya lipom neden olur?

Yağ bezelerinin (lipom) oluşumunda darbeler ve kalıtımsal yatkınlık (12. kromozom) sorumlu tutulmaktadır.

Yağ bezesi veya lipom tanısı nasıl konulur?

Lipom yada yağ bezelerinin tanısında ultrasonografi, manyetik rezonans görüntüleme (MRG), bağırsakta ise endoskopi etkilidir. Yağ bezesinin (lipom) kesin tanısı patoloji tetkiki ile konulur, çoğu zaman yağ bezesinde parça almak yerine, yağ bezesinin tamamının çıkartılması tercih edilir.

Leave a Comment